top of page

Для України краєзнавство завжди було не лише міцним фундаментом історичної пам'яті, але й формою самозахисту від ударів долі.

 Петро Тронько

   Гадяччина – край  пісень та легенд,   письменників і поетів, мислителів і учених, чиї імена перлами сяють у скарбниці світової мудрості.

       Гадяцький край багатий на культурно-історичні надбання, славетну історію, багату землю, неймовірної краси прадавні ліси, повноводні ріки і озера, працьовитих та талановитих людей.

  Вивчення історії рідного краю, популяризація його традицій, культурних цінностей, надбаних народом протягом століть, у наш час є одним із найголовніших завдань, що стоять перед бібліотеками як культурно- освітніми центрами. «Без минулого немає майбутнього», говорять в народі. І це так, адже за все, що маємо, ми завдячуємо предкам, наші надбання ляжуть в основу здобутків нащадків. На сьогодні Гадяцька публічна бібліотека імені Лесі Українки бере активну участь у популяризації краєзнавства.

    Значним здобутком у галузі краєзнавства став вихід "Довідника з археології України. Полтавська область", в якому вперше було зібрано інформацію про відомі пам'ятки археології Полтавщини, у т. ч. і Гадяцького району. Підготовлений він був відомими дослідниками минувшини України й Полтавського краю Г.О.Сидоренко, Є.В. Махно та Д.Я.Телегіним.

     За радянського часу були видруковані два путівники про м. Гадяч. Перший із них "Гадяч. Історико - краєзнавчий нарис" підготовлений Анатолієм Якимовичем Панасенком видрукований у Гадяцькій районній друкарні в 1992 р.  Другий - "Гадяч. Путівник" того ж автора - харківським видавництвом "Прапор" у 1985 році.

      Значною подією в розвитку історичного краєзнавства Полтавського регіону і Гадяччини у т. ч. став вихід у 1992 році в світ енциклопедичного довідника "Полтавщина" за редакцією А.В.Кудрицького, багато сторінок якого присвячено Гадяцькій землі.

Унікальним за інформативністю є тритомник, підготовлений уродженцем м.Гадяч Володимиром Степановичем Костюком: "Гадяч у старовинній листівці", "Гадяч.Краєзнавчі розвідки" та "Гадяч. Гетьманська столиця та незагойні рани України". У названих виданнях автор із великою любов'ю і шаною до славного минулого зібрав величезний і , без перебільшення, унікальний матеріал із історії рідного міста. Це - історичні факти, листівки, фотографії. Загалом книги справляють враження неймовірного пієтету автора перед історією краю, в якому він народився.

      Джерелом важливих відомостей з історії конкретних сіл Гадяцького району є ряд видань місцевих авторів: І.Чайки "Дзвони над Лютенькою", "Віха"; О.Кривка "Історія села Веприк на Полтавщині;  І.Опришка "Звичайне українське село Петрівка - Роменська" та науковий збірник "Олена Пчілка і Гадяч"; С.Харадзе та О.Мостового "Село Сари. Крізь товщу століть. Гадяцький район. Полтавська область"; Віктор Ревегук "Гадяцький край у добу української революції

1917 - 1921 років", "Полтавщина під німецькою окупацією 1940 - 1943", Іван Чайка "Лютенька від землі до космосу", Олександр Власенко "Історія села Гречанівка"; Олександр Засядько "Славетні імена Полтавщини"; Олександр Недовіс "Лесині джерела", "Берегом долі", "Веде душа забутими стежками", "Дідусева абетка"; Людмила Гусак "Життя мого перлини"; Володимир Близнюк "Наші улюблені пісні", "А в гаях солов'ї", "Тихо осінь лягає на плечі"; Валентина Єфімова "Калиновий спів", "Мелодія житття"; Світлана Павлюченко "Герої України не вмирають".

На сайті Гадяцької публічної бібліотеки імені Лесі Українки систематично публікуються

КРАЄЗНАВЧІ КАЛЕЙДОСКОПИ

bottom of page